Reconstructie drieschepige boerderij midden Bronstijd - Oud Montfoort

Archeologische vondsten op De Bleek

1 mei 2026

Maandenlang vroegen bewoners zich af wat er gebeurde op de bouwlocatie bij De Bleek. Mannen en vrouwen met gele hesjes groeven sleuven, geholpen door grote graafmachines. Dat er archeologisch onderzoek plaatsvond voorafgaand aan de bouw van de nieuwe woonwijk was bekend. Maar werd er ook wat gevonden?

Op 10 en 11 april 2026 organiseerden ontwikkelaar BPD, archeologisch adviesbureau Transect en de gemeente Montfoort open dagen om precies die vraag te beantwoorden. Zes vrijwilligers van Stichting Oud Montfoort hielpen bij de begeleiding en werden zelf ook een heleboel wijzer.

Kinderen graven naar aardewerk van 400 jaar oud

Op vrijdag 10 april mochten groepen 7 en 8 van de Montfoortse basisscholen een kijkje komen nemen. Archeologen Iris, Rex en Björn legden uit hoe het onderzoek werkt en wat er gevonden is. Vlak naast de Benedenkerkweg zijn sporen van bewoning ontdekt: een boerderij van 20 tot 25 meter lang, met schuren, waar zowel de familie als het vee onder één dak woonde. Denk aan schapen, geiten en mogelijk ook koeien.

De kinderen mochten zelf in een grote grondberg zoeken naar aardewerk. Er was verrassend veel te vinden, veel stukken waren 200 tot 400 jaar oud. En het mooiste: ze mochten het meenemen naar huis.

Archeologische vondsten op De Bleek - Oud Montfoort

De archeologische open dagen werden goed bezocht

Een boerderij uit de bronstijd, pal onder de nieuwe woonwijk

De zes rondleidingen op zaterdag waren in recordtempo volgeboekt. De tour startte in de bouwkeet met een inleiding over het onderzoek. Vooral de visualisatie van de gevonden boerderij maakte indruk op de bezoekers. En dat is niet voor niets. De ovale boerderij en bijgebouwen blijken uit de bronstijd te stammen, ruwweg 1000 tot 1400 voor Christus.

In die periode werd het water van de Rijn nog afgevoerd langs de Stuivenbergse stroomrug. Toen die verland raakte, zocht de rivier een nieuwe bedding. Dat werd uiteindelijk de Hollandse IJssel, die Montfoort nog altijd kent. De stroomrug raakte bedekt met een laagje rivierklei van slechts 40 tot 60 centimeter dik. Daar direct onder ligt de oude stroomrug. En precies op die plek, op de nieuwe bouwlocatie, is nu bewoning gevonden.

Bezoekers liepen langs de uitgezette resten van de boerderij en verlieten het terrein via een speciaal aangelegde loopbrug.

Archeologische vondsten op De Bleek - Oud Montfoort

Kinderen waren geïnteresseerd in de geschiedenis van dit stukje Montfoort

Wat vertellen de paalgaten nog meer?

Nader onderzoek van de inhoud van de paalgaten en andere objecten moet meer duidelijkheid geven over de precieze ouderdom van de bewoning. Dat zal nog enkele maanden op zich laten wachten.

Kom naar de lezing op 10 juni

Wil je meer weten over de resultaten? Op 10 juni om 20.00 uur geeft archeoloog Iris Korver een lezing over de voorlopige bevindingen in De Rank in Montfoort. Één conclusie staat nu al vast: de geschiedenis van Montfoort moet worden herschreven.

Reconstructie drieschepige boerderij midden Bronstijd

Reconstructie van een drieschepige boerderij in de midden-Bronstijd

Blijf verbonden

Ontvang 6x per jaar onze nieuwsbrief.